Znajdź dobry moment na kredyt hipoteczny

01.12.2016

Niskie koszty i łatwa dostępność kredytów, zmiany w wysokości wkładu własnego lub chęć szybkich zmian sprawiają, że zakup mieszkania z pomocą banku staje się priorytetem młodych Polaków. Warto jednak pamiętać, że bezpieczny kredyt to taki, który spłacisz z łatwością. Dlatego należy wybrać moment, w którym masz 100% pewności, że poradzisz sobie z poważnym zobowiązaniem finansowym.

 

Kredyt hipoteczny ciągle jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Nic dziwnego skoro umożliwia realizację tak ważnego celu, jakim jest zakup mieszkania. Koniec roku 2016 to jednocześnie koniec wymaganego wkładu własnego na poziomie 15% wartości nieruchomości. Nowy rok zacznie się zwiększeniem tej wartości o kolejne 5%. To dla wielu Polaków planujących zakup mieszkania staje się motywacją do przyspieszenia decyzji i sięgnięcia po finansowanie jeszcze w ostatnich tygodniach roku. Kuszą również niskie stopy procentowe, które mogą utrzymać się nawet do końca 2017 r. zgodnie z aktualnymi prognozami. Warto jednak przemyśleć, czy te czynniki powinny faktycznie wpływać na decyzję o wyborze kredytu mieszkaniowego.

 

Oszczędzaj na wkład własny

Pośpiech nie sprzyja dobrym decyzjom na rynku kredytowym. Emocje związane z zakupem mieszkania często biorą górę nad racjonalnym myśleniem. Zamiast obawiać się rosnącego wkładu własnego, warto skoncentrować się na gromadzeniu oszczędności. Bank docenia kredytobiorców, którzy odłożyli kwotę pokrywającą wartość części nieruchomości. Ten krok pozwala na zmniejszenie kosztów kredytu. Im mniejszą kwotę pożyczasz, tym większe szanse na korzystną ofertę banku.

Przemyśl swoją sytuację zawodową

Stabilizacja zawodowa to oczywisty punkt na drodze po kredyt hipoteczny. Naturalna jest również zmiana pracy w celu zwiększenia zarobków. Warto pamiętać, że nowa praca, nawet świetnie płatna, odsuwa zakup mieszkania w czasie. Większość banków wymaga np. trzech miesięcy zatrudnienia w jednej firmie zanim udzieli kredytu. Nie zawsze da się połączyć zmiany zawodowe z szybkim kupnem nieruchomości. Nowo otwarta, dochodowa działalność gospodarcza również ma wpływ na plany związane z kredytem hipotecznym. Początkujący przedsiębiorca musi działać rok, by bank spojrzał na niego przychylnie. Chociaż każda instytucja finansowa ma swoje procedury, zawsze zwraca uwagę na czas istnienia biznesu na rynku.

Spłać inne kredyty

Coraz częściej zdarza się, że wsparciem przy zakupie mieszkania staje się kredyt gotówkowy na wkład własny. Ta decyzja zdecydowanie wymaga wcześniejszej analizy. Dodatkowe zobowiązania nie są przeszkodą w zakupie mieszkania z pomocą banku tylko przy wysokiej zdolności kredytowej. Przy dużych dochodach możliwe jest łączenie kilku kredytów, jednak zwykle najpierw należy uregulować aktualne zobowiązania, by móc sfinansować nową nieruchomość.

 

Przemyślana i dobrze zaplanowana decyzja o kupnie własnego ?M? na kredyt pozwala na spokojny wybór korzystnej oferty banku. Z wysokim wkładem własnym pożyczana kwota nie jest tak obciążona dodatkowymi kosztami. Idealny moment na zakup mieszkania to ten, gdy kredytobiorca wie, że ma odpowiednie zaplecze finansowe na wypadek zawirowań życiowych. Utrata pracy, rozstania, przeprowadzki za granicę ? to sytuacje, którym towarzystwo wieloletniego kredytu nie służy. Chociaż trudno zaplanować najbliższe 20 lat, w układ z bankiem należy wchodzić tylko pewnym krokiem, po długiej analizie ? najlepiej przy wsparciu eksperta.

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!