Mieszkanie w idealnym stanie ? czy remont to obowiązek sprzedającego?

04.10.2016

Gruntowny remont mieszkania pozwala na zwiększenie szans na szybką sprzedaż. Może też okazać się inwestycją bez zwrotu. Wielu kupujących podkreśla,  że stan mieszkania nie ma dla nich znaczenia, ale i tak wygrywa efekt pierwszego wrażenia. Czy w takim razie warto planować poważne zmiany w wyglądzie nieruchomości, by przyciągnąć klientów?

 

Poszukujący mieszkań do kupna zwykle stawiają na cenę i lokalizację. Stan nie jest tak ważny, by zwykle zakładają konieczność remontu i urządzenia go „po swojemu”. Największe szanse na szybką sprzedaż mają nieruchomości, które są prawdziwą rynkową okazją. Wtedy jednak kupujący zaczynają zastanawiać się, czy wygląd faktycznie jest bez znaczenia.  Niższa cena może wynikać chociażby ze stanu lokalu: brak podstawowego wyposażenia, ostatni remont w latach 90-tych lub instalacje wymagające szybkiej wymiany. Taki stan często dotyczy mieszkań otrzymanych w spadku. Nowi właściciele nie zawsze chcą inwestować w zmiany, by jak najszybciej mieć za sobą sprzedaż nieruchomości. To zrozumiałe działanie, ale inaczej jest, gdy sprzedający może dać sobie więcej czasu na przygotowanie do sprzedaży lokalu. Remont  staje się wtedy inwestycją.

 

Kiedy warto remontować?

Należy jednak podjąć właściwą decyzję. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty zwykle kupowane są z myślą o wynajmie. Kupujący szukają więc rozkładowych lokali, w których jak najszybciej mogą zamieszkać lokatorzy. Drogie sprzęty RTV i modne wyposażenie zrobią na nich dobre wrażenie, ale jednocześnie podniosą cenę, a ta grupa inwestorów szuka korzystnej okazji. Inaczej jest w przypadku domów  i rodzinnych mieszkań w kamienicach z potencjałem. Wtedy remont nie tylko się zwróci, ale pomnoży zysk sprzedającego. Tutaj ważna jest konsultacja ze specjalistami, którzy potwierdzą, że Twoja nieruchomość po remoncie zwiększy swoją wartość. To oznacza, że swoją ofertę skierujesz do grupy klientów, którzy chcą jak najszybciej zamieszkać w nowym mieszkaniu, a kupując na rynku wtórnym inwestują od razu w jego wyposażeniem. Wysoki standard nieruchomości ma dla nich od razu duże znaczenie. Wtedy też warto zastanowić się nad home stagingiem.

 

Wymień instalację i zaplanuj przestrzeń

Gdy szykujesz się do sprzedaży nieruchomości, która doskonale sprawdzi się pod wynajem, odśwież ją: malowanie i gruntowne porządki pomogą. Czasami wystarczy usunięcie tego, co psuje magię pierwszego wrażenia. Gdy zniknie stara meblościanka, komplet wypoczynkowy z PRL-u lub ekstrawaganckie kolory ścian, a pokój zostaje czysty i pachnący świeżością, kupujący łatwiej wyobrazi sobie to, co może w nim zaplanować. Dodatkowo pozbycie się mebli przez właściciela jest pomocą dla klienta, który nie musi już martwić się tym po zakupie. Warto też zastanowić się nad poważniejszymi zmianami, gdy okna i instalacje nie były jeszcze wymieniane. To właśnie te czynniki obniżają wartość mieszkania: nowy właściciel po prostu musi jak najszybciej zaplanować wstawienie okien z PCV dla nowych lokatorów.

 

Jeśli mieszkanie wyróżnia się nietypowym układem, który działa na jego niekorzyść, warto z pomocą architekta zaplanować zmianę. Wyburzenie jednej ściany może sprawić, że kupujący zobaczy potencjał mieszkania, które wcześniej mogą dziwić niefunkcjonalnymi pokojami lub zbyt małą kuchnią. Klienci chcą od razu poznać potencjał mieszkania.

 

Remont i wyposażenie mieszkania na sprzedaż to spory wydatek. Zależy od stopnia zaawansowania, powierzchni lokalu i aranżacji wnętrza. Może się okazać, że właściciele dzięki temu zwiększą wartość mieszkania jedynie o koszt gruntownych zmian. Takie kroki warto podjąć, gdy sprzedaż nie jest jedyną opcją właścicieli. Możesz przecież jednocześnie starać się sprzedać nieruchomość i próbować ją wynająć. W jednym i drugim wypadku zabiegasz o ofertę, która spełni Twoje wymagania. Jeśli nie zdecydujesz się na sprzedaż, mieszkanie zacznie zarabiać na siebie dzięki lokatorom. Remont staje się kartą przetargową – zwłaszcza dla zainteresowanych zakupem. Mieszkanie jest właśnie teraz zupełnie odnowione, ale czas działa na niekorzyść, bo już za chwilę mogą korzystać z tych zalet najemcy. Przed podjęciem decyzji, wyceń wstępnie nieruchomość i dowiedz się od eksperta, jakie kroki najlepiej podjąć.

 

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!