Mieszkanie dla młodych ? za niedotrzymanie umowy grożą kary

29.12.2016

Nieruchomość nabyta w ramach Mieszkania dla młodych ma służyć nowym właścicielom. Początkowo nie może być wykorzystywana na wynajem ani nawet sprzedana. Warto o tym wiedzieć przed podpisaniem wniosku o rządową dopłatę. Czy jest sposób, by uniknąć kar?

 

Mieszkanie dla młodych wchodzi w ostatnią fazę. Kończy się już w 2018 r., ale środki przeznaczone na ten czas zostaną szybko zarezerwowane ? zgodnie z prognozami. Zamknięcie systemu rządowych dopłat i plan wprowadzenia nowego programu, wspierającego wynajem, to powody do przyspieszenia decyzji zakupowej. Ważne: mieszkanie kupione w z rządową pomocą to nie jest inwestycja. Cel zakupy jest jasny: nieruchomość nabyta w ramach MdM ma służyć rodzinie, poprawić jest aktualną sytuację mieszkaniową, dać większą przestrzeń. To istotne zwłaszcza dla tych, którzy rozważają skorzystanie z dopłaty, by wynająć kupione mieszkanie.

 

Kary za naruszenie zasad umowy

Udział w Mieszkaniu dla młodych jest umową. BGK przyznaje środki w konkretnej wysokości, dopasowanej do kredytobiorcy, by ułatwić nabycie nieruchomości. W zamian kredytobiorca zobowiązuje się do tego, by przez 5 lat korzystać z mieszkania na własny użytek. Nie ma możliwości sprzedaży lub wynajmu w tym czasie. W grę nie wchodzi nawet podnajmowanie pokoju i użyczanie go działalności gospodarczej. Beneficjenci MdM nie mogą również wtedy nabyć kolejnej nieruchomości, ani stać się jej współwłaścicielami. Złamanie umowy oznacza nałożenie wysokich kar. Uczestnicy programu będą zmuszeni do zwrócenia całości lub części dopłaty ? w zależności od etapu, na którym doszło do przekroczenia ustalonych zasad. Dodatkowo mogą zostać doliczone odsetki ? naliczane od pierwszego dnia np. wynajmu mieszkania kupionego w ramach MdM.

 

Nagła przeprowadzka ? co z mieszkaniem?

Niestety nie każdą sytuację można przewidzieć w czasie zaciągania kredytu. Może okazać się, że w związku z nową pracą lub awansem wyjazd na kilkuletni kontrakt jest nieunikniony. Jeśli nie minęło jeszcze 5 lat od podpisania umowy w ramach Mieszkania dla młodych, przeznaczenie nieruchomości na wynajem jest niemożliwe. Ważne, by wstrzymać się z tą decyzją aż do czasu zakończenia okresu, który blokuje wykorzystywanie mieszkania do innych celów niż własne, rodzinne. Za każdym razem, gdy chodzi o zakup nieruchomości, podkreślamy, że wygrywa rozsądek. Tylko przemyślane decyzje oznaczają szczęśliwy finał. Rządowe dopłaty adresowane są do tych, którym zależy na poprawie aktualnej sytuacji, a w planie mają uwicie gniazdka dla rodziny. Dostępność kredytów sprawia, że bardzo łatwo można dobrać korzystną ofertę dedykowaną początkującym inwestorom ? bez ryzyka obciążenia karami z powodu złamania umowy. Dowiedz się, jak zdobyć najlepsze wsparcie zakupu mieszkania na wynajem lub innej nieruchomości z potencjałem.

 

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!