Kupno mieszkania w 2017 roku: 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

06.12.2016

Szybkie wyczerpanie środków Mieszkania dla młodych na 2016 r. i zamknięcie dopłat na 2017 sprawiły, że wiele osób musiało wstrzymać się z kupnem nieruchomości. Nowy rok oznacza dla nich szansę, ale przynosi również zmiany. Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, wybierz najlepszą drogę do wymarzonych czterech kątów.

 

Dzięki popularności rządowego programu dopłat do zakupu rodzinnego mieszkania, rynki kredytowy i nieruchomości nabrały tempa. Jednak w 2016 r. dopłaty w ramach MdM skończyły się bardzo szybko, bo już w marcu. Połowa środków na kolejny rok została wyczerpana do lipca ? dlatego ostatnie półrocze nie wyróżniało się dużą popularnością kredytów mieszkaniowych. Jeśli planujesz zakup mieszkania w 2017 r., weź pod uwagę kilka ważnych czynników. Być może dzięki nim łatwiej będzie Ci zaplanować bezpieczny zakup mieszkania.

 

Odblokowanie 50% puli MdM na 2017 rok

Zgodnie z zasadami MdM, gdy wcześniej zostanie wykorzystana połowa budżetu przeznaczonego na kolejny rok, pieniądze są zamrażane. W 2016 r. kredytobiorcy zarezerwowali ponad 300 mln zł do lipca, dlatego BGK wstrzymało możliwość zakupów mieszkań z dopłatą na 2017 rok. Od 2 stycznia pieniądze będą znowu dostępne dla kredytobiorców. Pamiętaj, że podobna kwota została rozdysponowana od stycznia do 15 marca 2016 roku. Tym razem może być podobnie, dlatego warto przygotować się jak najwcześniej. Niektórzy już na koniec roku będą składać dokumenty kredytowe razem z wnioskiem o dopłatę. Dowiedz się od swojego doradcy, jak działać, by skorzystać z pieniędzy MdM.

 

Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie

Od 2015 r. stopy procentowe utrzymują swoje niskie wartości. W związku z tym kredytobiorcy mogą spłacać mniejsze raty za kupioną nieruchomość. Z prognoz na ten rok wynikało, że Rada Polityki Pieniężnej zmieni ten stan i stopy procentowe wzrosną. To oznaczałoby zmiany w domowych budżetach oraz wyższe koszty kredytów dla tych, którzy dopiero przymierzają się do kupna nowego mieszkania. Okazuje się, że RPP utrzymuję rekordowo niski poziom stóp i nie zapowiada zmian w najbliższym czasie. To oznacza, że koszty kredytów hipotecznych nadal będą rysować się korzystnie, a plan podniesienia wysokości opłat na razie jest odległy.

 

Wkład własny wzrośnie ostatni raz

Kolejnym motywem zachęcającym do kupna mieszkania w 2016 r. był wkład własny wynoszący maksymalnie 15%. Od stycznia, w związku z Rekomendacją S, wysokość kwoty zabezpieczającej kredyt hipoteczny rośnie o kolejne 5%. Jednak to nie oznacza, że bez dopłaty MdM lub dużych oszczędności nie można starać się o finansowanie zakupu mieszkania. Banki mają również oferty skierowane do tych, którzy nie odłożyli 20% wkładu własnego. Proponują dodatkowe ubezpieczenie, które podnosi koszt całkowity kredytu, ale pozwala na pożyczenie większej kwoty.

Tańszy kredyt to bezpieczny kredyt

Mimo możliwości skorzystania z kredytu hipotecznego bez odpowiednich oszczędności, warto zastanowić się, czy zasady wprowadzone przez Rekomendację S nie są dobrym założeniem dla Ciebie. Banki doceniają to, że kredytobiorca przychodzi po kredyt mieszkaniowy już z zabezpieczeniem finansowym. To dowód na to, że potrafisz dobrze gospodarować pieniędzmi. Nagrodą jest niższy koszt całkowity finansowania zakupu nieruchomości. Im mniej pożyczasz, tym mniejszy całkowity koszt kredytu. Zastanów się, czy uzbieranie 20% wartości nieruchomości nie jest lepszym planem niż wyścig po kredyt już teraz. Przelicz, jak długo musisz oszczędzać, by zdobyć wymaganą kwotę. Wielu ludzi zaciąga dodatkowe kredyty, by dostarczyć bankowi niezbędną gotówkę. Jednak to dodatkowe zobowiązanie, a nie oszczędność. Dodatkowo taki krok może osłabić zdolność kredytową!

Czy na pewno warto kupić mieszkanie w 2017 roku?

W związku z tym, że środki z MdM na 2017 r. zostaną szybko wykorzystane, a wkład własny wrośnie o 5%, warto zastanowić się nad przełożeniem zakupu mieszkania na kolejny rok. Planujący kupno na rynku pierwotnym mogą bez problemu rozważyć rezerwację środków rządowego programu na 2018 rok. Prawdopodobnie taki plan ma spora część kupujących. Oferty deweloperów zachęcają na długo przed oddaniem mieszkań lokatorom ? kupujący już mają duże możliwości, by wybrać nieruchomość w fazie budowy.

 

Kolejki po dopłaty MdM w 2017 r. to jeszcze nic pewnego ? wszystko zależy od limitów cen mieszkań, które obejmie program oraz od oferty nieruchomości. Z prognoz wynika, że początek roku wyróżni się wzmożonym ruchem na rynku nieruchomości, ale wszystko okaże się w pierwszym kwartale. Ważne, by decyzję o kredycie podjąć ostrożnie i nie włączać się na siłę w wyścig po dopłatę. Ze wsparciem ekspertów podejmij decyzję o bezpiecznym zakupie mieszkania. Warto spokojnie szukać okazji i odkładać na wymagany wkład własny.

 

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!