Dla jednych kuchnia jest centrum zarządzania światem, inni z kolei wchodzą do niej tylko, by zajrzeć do lodówki. Deweloperzy od dawna w ofertach mają duży wybór mieszkań z aneksami kuchennymi. To najczęściej wybierane propozycje, chociaż z opinii klientów wynika, że to oddzielna kuchnia wygrywa. Czy warto zastanawiać się nad rozkładem mieszkania, czy lepiej wybrać niższą cenę?
Ideał mieszkania to trzy pokoje z oddzielną kuchnią. Jednak z doświadczenia wiemy, że dwa pokoje z aneksem kuchennym są najczęściej wybierane przez kupujących. Powodem jest zwykle cena: małe mieszkania, z aneksem, są zwykle w zasięgu ręki młodych Polaków, którzy szukają pierwszej nieruchomości. Wielu z nich stwierdza, że otwarta, mała kuchnia jest wystarczająca. Schody zaczynają się później, gdy powiększa się rodzina, zmieniają się priorytety, a niechęć do gotowania zmienia się w pasję tworzenia ciekawych potraw. Czy z tym problemem można sobie poradzić, czy lepiej odłożyć zakup mieszkania do czasu uzbierania większej kwoty na droższą nieruchomość z oddzielną kuchnią?
Dla kogo aneks?
Najpierw należy zastanowić się, czy kuchnia rzeczywiście odgrywa ważną rolę w Twoim życiu. Młodzi ludzie, mocno związani z pracą i centrum miasta, traktują często mieszkanie jako sypialnie, a kuchnia służy tylko do podstawowych zabiegów takich jak zaparzenie kawy i zrobienie szybkiego śniadania. Stąd też aneks kuchenny łączony z salonem jest wystarczającym rozwiązaniem ? chociaż może się okazać, że tylko tymczasowo. W tej sytuacji warto przypomnieć, że mieszkanie z kredytem zawsze można sprzedać, gdy życiowe plany nagle ulegną zmianom. Jeśli lokalizacja faktycznie sprzyja grupie docelowej opisanej wyżej, mieszkanie z aneksem można być również przeznaczone na wynajem. We Wrocławiu bardzo często takich propozycji poszukują obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do pracy. To istotna informacja, bo np. mieszkanie typu studio jest typowym lokalem dla jednej osoby lub pary, więc zmniejsza się grupa potencjalnych klientów. Podobnie jest ze sprzedażą ? nawet bardzo ładne mieszkanie w korzystnej cenie klienci chętnie odkładają na potem, by w pierwszej kolejności obejrzeć ofertę z osobną kuchnią.
Oddzielna kuchnia na rynku wtórnym
Poszukujący mieszkania w pełni rozkładowego, z oddzielną kuchnią, powinni skierować swoje kroki w stronę właściciel sprzedających mieszkania. Oczywiście to nie oznacza ograniczenia się do wielkiej płyty. We Wrocławiu jest sporo poniemieckich kamienic, budynków wielorodzinnych, które zazwyczaj wyróżniają się przestronnymi kuchniami. Ceny zwykle wygrywają z propozycjami deweloperów, chociaż mieszkanie może wymagać remontu. Z kolei w blokach znajdziesz idealne rozkładowe lokale pod wynajem dla studentów lub młodych pracowników.
Architekt pomoże
Jeśli jednak Twoim celem jest nieużywane mieszkanie z oferty dewelopera, możesz zawsze zaplanować spory remont z pomocą architekta wnętrz. Otwarta kuchnia może oznaczać przestrzeń, a dzięki polaczeniu z jadalnią, daje szansę na miłe spędzenie czasu z rodziną ? nawet ?przy garach?. Specjalista dobierze meble tak, by mieściły wszystkie kuchenne sprzęty. Zaaranżuje też przestrzeń w odpowiedni sposób, by nie ograniczała mieszkańców. Ta metoda będzie skuteczna, jeśli szukasz np. mieszkania w korzystnej cenie, w lokalizacji, na której bardzo Ci zależy (z powodu pracy, otoczenia, infrastruktury). Architekt to spory wydatek, dlatego to rozwiązanie dla tych, którym zależy na wystroju, nie na oszczędności.
Oddzielna kuchnia to zawsze większa wygoda ? w czasie mieszkania oraz w czasie sprzedaży lub najmu. Jeśli czujesz, że bez dużej przestrzeni na kulinarne eksperymenty sobie nie poradzisz, odłóż koniecznie zakup na później lub porozmawiaj z architektem. Warto oglądać mieszkania, które pasują do Twoich wymagań. Wiele propozycji deweloperów daje możliwość przeróbek, a design pozwala na otwiera nowe możliwości. Pamiętaj jednak, że wybór mieszkania powinien odpowiadać planom na przyszłość. Oddzielna kuchnia może przyspieszyć sprzedaż, gdy zechcesz zamienić nieruchomość na większą.