Inwestycja w lokale komercyjne? Sposób na pomnożenie majątku przedsiębiorcy

09.08.2016

Lokowanie kapitału w nieruchomości to już naturalny krok wśród prywatnych inwestorów. Inwestycja w mieszkania na wynajem jest obciążona mniejszym ryzykiem niż lokalu komercyjnego. Jednak to ten drugi przykład pozwala na większy zysk. Potrzebna jest dobra strategia działań i wsparcie ekspertów, by osiągnąć zamierzony cel.

 

Rynek lokali komercyjnych rozwija się w błyskawicznym tempie. Z danych JLL wynika, że już w I kw. 2016 r., tylko we Wrocławiu, budowało się 170 tys. m kw. powierzchni biurowej. O sukcesie nowej inwestycji decyduje szereg czynników: od wkopania kamienia węgielnego, przez wybór wykonawców aż po dobór odpowiednich narzędzi promocji. Na podobnych zasadach opiera się dobra lokata w nieruchomość komercyjną. Wszystko zależy od dobrego biznes planu. Liczy się lokalizacja i dopasowanie do niej branży, która mogłaby być zainteresowana wynajmem. To wybór obciążony ryzykiem, dlatego warto korzystać ze wsparcia ekspertów. Badanie rynku i sprawdzenie szans biznesowych w wybranej okolicy pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy lokata kapitału w biurowcu jest uzasadniona.

 

Dobra lokalizacja nie tylko w centrum

Wypełnienie rynkowej luki w konkretnej lokalizacji ma szansę na powodzenie. Na obrzeżach miast lub po prostu w oddaleniu od centrum powstają nowe osiedla. Wokół nich infrastruktura dopiero się tworzy. Brakuje tam bankowych oddziałów, gabinetów lekarskich, przedszkoli i wszystkiego, co wiąże się z gastronomią oraz codziennymi potrzebami mieszkańców. Decydując się, na wybór jednej branży, należy dokładnie ją poznać, zbadać jej wyróżniki i potrzeb – w odniesieniu do całej okolicy. Część miasta, w której rozwija się rynek mieszkaniowy, przyciąga młode rodziny i kreatywnych przedsiębiorców, dlatego może być lepszym wyborem od zatłoczonego centrum. Bliskość tras wylotowych, obwodnicy lub autostrady poszerza możliwości inwestora.

 

Plusy inwestycji w lokal komercyjny

Niewątpliwą zaletą lokaty w biura i nieruchomości użytkowe jest okres wynajmu. Najemcy, którzy rozwijają swój biznes, chcą pozostać w lokalu jak najdłużej i oprzeć swoją identyfikację na wybranym miejscu. To również oznacza, że właściciel nie inwestuje w wystrój i wyposażenie – ta część spoczywa po stronie najemcy. Podobnie wygląda kwestia usług: właściciel nie jest narażony na dodatkowe koszty, bo media zwykle dostarczane są w oparciu o umowę z najemcą.

 

Lokata w nieruchomości komercyjne wiąże się z większym wydatkiem na początku – zwłaszcza, jeśli łączy się z konkretną inwestycją w lokalizację. Jednak wyróżnia się stabilizacją i szybszym zwrotem. Właściciel nie dokłada do niej tak jak wynajmujący mieszkanie, który chce podnieść wartość swojej nieruchomości. Warto pamiętać, że inwestycja w lokale użytkowe wiąże się z długimi przygotowaniami do tego kroku, dlatego pomoc ekspertów może być dobrym sposobem na zwiększenie szans na szybki zarobek.

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!