Gdy lokatorzy nie płacą?

20.10.2016

Najem to zwykle sposób na dodatkowy dochód i gromadzenie kapitału dla właścicieli mieszkań. Jednak zdarza się, że lokatorzy przestają płacić. Chociaż ten problem nie należy do powszechnych zjawisk na rynku najmu, to dług polskich najemców wynosi aktualnie 130 mln zł. Jak wynajmujący mogą poradzić sobie z brakiem regularnych wpłat?

 

Zakup nieruchomości na wynajem stał się sposobem na lokatę kapitału i inwestycję z przyszłością. Miesięczne opłaty za mieszkanie są dla właścicieli dodatkowym źródłem dochodu, a często również pozwalają na pokrycie rat kredytu. Od najemców zależy, czy plan wynajmującego się powiedzie. Może okazać się, że lokatorom nagle zabraknie pieniędzy na regulację miesięcznego czynszu – przyczyny mogą być różne, ale liczy się ich skutek. Z danych Biura Informacji Gospodarczej wynika, że dug najemców w Polsce sięgnął  już 130 mln zł.

 

Wypowiedzenie umowy najmu – to nie takie proste

Jedynym słusznym krokiem w przypadku braku płatności za mieszkanie wydaje się wypowiedzenie umowy najmu. Ważne, by zrobić to w zgodzie z prawem, bez naruszenia chronionych  ustawą praw lokatorów. Jeden z punktów tego dokumentu mówi, że właściciel może zdecydować się na wypowiedzenie, gdy najemcy nie płacą od trzech miesięcy czynszu. Dopiero wtedy wynajmujący może podjąć kroki: czyli uprzedzić niepłacących lokatorów o zamiarze złożenia wypowiedzenia oraz dać im szansę na regulację długu w czasie dodatkowego miesiąca na spłatę. Kolejna ważna informacja: najemcy muszą mieć przynajmniej miesiąc na wyprowadzkę. Wypowiedzenie powinni więc otrzymać najpóźniej na koniec miesiąca. W związku z tym właściciel może wypowiedzieć umowę najmu dopiero wtedy gdy najemcy nie płacą ani grosza przez 4 miesiące. Nie może tego zrobić, jeśli w wyznaczonym czasie najemcy uregulują część długu, a następnie znowu nie będą w stanie opłacać lokalu.

 

Lepiej zapobiegać…

Bardzo często zdarza się, że wynajmujący wypowiadają umowy niezgodnie z prawem. Robią to dlatego, że chcą przerwać umowę z lokatorami, którzy zachowują się wobec nich nieuczciwie. Nawet jeśli dług zostanie uregulowany w wyznaczonym czasie, właściciele obawiają się, że sytuacja się powtórzy i decydują się na zmuszenie lokatorów do wyprowadzki. Ustawa o ochronie praw lokatorów daje również najemcom możliwość na wpłacanie niepełnych kwot czynszu bez obaw o wypowiedzenie. Jedynym skutecznym sposobem na walkę z problemem jest weryfikacja lokatorów przed podpisaniem umowy najmu. Właściciele nieruchomości mają pełne prawo do sprawdzenia wypłacalności osób fizycznych oraz firm, które są zainteresowane wynajmem. Mogą również prosić o referencje i kontaktować się z poprzednimi wynajmującymi. Przygotowanie się wynajmu ma tutaj kluczowe znaczenie, by starać się zapobiegać problemom z brakiem opłat czynszowych.

 

Agenci Bonum Nieruchomości pomogą Ci w poszukiwaniach zaufanych najemców. Nasi eksperci wiedzą również, jak rozwiązać problem z niepłacącymi lokatorami – w zgodzie z prawem. Skontaktuj się z nami.

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!