Dobra zamiana - czyli sposób na większe mieszkania

04.05.2016

Brak zdolności kredytowej lub chęć szybkiego obniżenia kosztów utrzymania – zamiana to dobry sposób na nowe mieszkanie. Prawo sprzyja tego typu transakcjom. Jedynym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego dopasowania. Dobry agent wie, jak ugryźć temat.

 

Zamiana mieszkania to, zgodnie z prawem, przeniesienie własności na drugą stronę w zamian za prawo do własności do innej nieruchomości. Łączy w sobie kupno i sprzedaż – na tym zasadza się specyfika tej transakcji. Trudno mówić o dużej popularności tej metody, jednak agencje notują coraz większe zainteresowanie zamianą lokali. Doradzają ten krok klientom bez zdolności kredytowej lub tym, dla których sprzedaż i kupno nie są dobrym rozwiązaniem.

 

Kiedy warto pomyśleć o zamianie?

Przykładem mogą być chociażby zadłużeni we frankach. Gdy kupowali mieszkania na kredyt w obcej walucie, ceny były dużo wyższe, więc w tej chwili wartość nieruchomości spadła – w przeciwieństwie do raty kredytu. Sprzedaż, nawet z długiem, nie pozwoli na zakup większego lokalu, a powiększająca się rodzina to powód do zamiany. Tu zaczyna się rola brokera. Jego zadaniem jest znalezienie nie tylko nieruchomości, ale strony umowy wzajemnej. Dom na przedmieściach miasta może być strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza jeśli mieszkają w nim starsi ludzie, którzy chętnie przeniosą się do centrum, bliżej wnuków. Przekonanie właścicieli mniejszego mieszkania do nowej lokalizacji, korzystnej cenowo, ale jednak oddalonej od centrum, to kolejne wyzwanie. Nie powinno jednak sprawić problemu, jeśli nieruchomości spełniają wymagania zainteresowanych.

 

Ramy prawne

Kolejny krok to przygotowania formalne. W przypadku lokalu obciążonego kredytem w proces zamiany zamieszany jest również bank. Jest wyrazi zgodę, transakcja może dojść do skutku. Ważne, by wartość obydwu nieruchomości była zbliżona, by spłacający mógł zabezpieczyć dług. Najłatwiej zamienić mieszkania własnościowe: wtedy decyzja zależy tylko od właścicieli. Umowa zamiany ma charakter aktu notarialnego, dlatego konieczna będzie wizyta u notariusza. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w przypadku mieszkań komunalnych. W związku z tym, że nie ma prawa własności, akt notarialny jest niepotrzebny, ale za to niezbędna jest zgoda instytucji, do których należą lokale.

 

Szybka i tania zamiana

Jedną z największych korzyści zamiany jest oszczędność. W związku z tym, że sprzedaż i kupno łączą się w jedną transakcję, opłata notarialna płacona jest tylko raz. Kolejna zaleta to podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym wypadku płacony jest tylko od różnicy w cenach dwóch lokali i może zostać podzielony pomiędzy obie strony. Gdy właściciel mieszkania sprzedaje je, by kupić kolejne, musi zapłacić 2% wartości całej nieruchomości w formie podatku. Jeszcze więcej zaoszczędzą ci, którzy odłożą zamianę (tak jak sprzedaż) do upływu pięciu lat od jego zakupu. W przeciwnym razie koniecznie trzeba będzie zapłacić 19% podatku.

 

Zamiana nieruchomości to dobra alternatywa dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na kupno. Najczęściej dochodzi do nich w obrębie rodziny, gdy rodzice lub dziadkowie wybierają mieszkanie w bloku, a domy przekazują rozrastającej się rodzinie. Dobry agent może doradzić takie rozwiązanie, gdy wie, że jego klient potrzebuje korzystnego i szybkiego wyjścia z sytuacji – być może trudnej. Dzięki temu właściciele drogiej w utrzymaniu nieruchomości otrzymują rozwiązanie: mniejsze, tańsze mieszkanie i gotówkę wynikającą z dopłaty różnicy. Liczy się tylko skuteczność doradcy.

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!