Dobra lokalizacja - czyli miejsce stworzone dla Ciebie

20.12.2016

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze nieruchomości jest lokalizacja. Nie chodzi jedynie o umiejscowienie wybranego adresu na mapie miasta, ale również o to, co jest dookoła nowego mieszkania. O jakości budynku mieszkalnego decyduje jego otoczenie, czyli infrastruktura. Wybierz mieszkanie, które łączy się z Twoim trybem życia i potrzebami.

 

Bardzo często kupujący wybierają mieszkania ze względu na niską cenę. Dopasowują je do swojego budżetu, przeglądają inwestycje deweloperskie, sprawdzają szczegóły ofert i dla oszczędności decydują się na nieruchomości położone z dala od centrum, a nawet na obrzeżach. Zresztą nowoczesne, rodzinne osiedla oddalone od miejskiego gwaru można uznać za modny kierunek przeprowadzki wielu młodych Polaków. Nie zawsze jest to realna oszczędność, dlatego warto przeanalizować za i przeciw.

 

Infrastruktura w budowie ? sprawdź dokładnie plany

Nowe budynki, które powstają w miejscach dopiero się rozwijających, nie mają jeszcze ukształtowanego otoczenia ? dosłownie. Przedszkola, sklepy i przychodnie powstają zwykle bardzo szybko, ze względu na potrzebę takich usług właśnie na osiedlach. Jest jeszcze innych aspekt: drogi dojazdowe są często dopiero na etapie tworzenia, a okolica może być budową jeszcze przez kilka lat. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania w dzielnicy powstającej dzięki działaniom deweloperów, koniecznie zapoznaj się z planem zagospodarowania terenu. Bardzo często zdarza się, że na atrakcyjnym, zielonym terenie, który na wizualizacji jest miejscem rekreacyjnym, tuż po Twojej przeprowadzce, wyrosną kolejne budynki zamiast obiecanych drzew. Warto również poszukać informacji, czy plan rozwoju miasta ? w perspektywie kilku lat ? nie zawiera informacji o budowie nowej drogi. To może być z jednej strony dobra wiadomość, bo dojazd do centrum będzie dużo szybszy. Z drugiej strony taka wiadomość sugeruje, że pod wymarzonym cichym domem niedługo nasili się ruch.

 

Daleko od centrum, dobra komunikacja

Mieszkania oddalone od ścisłego centrum, jednak połączone siecią tramwajów i autobusów z każdym ważnym punktem, możesz znaleźć na rynku wtórnym. To nie tylko bloki, ale również domy wielorodzinne i kamienice (zwróć uwagę na te po renowacji). Wybór nieruchomości blisko pętli skraca czas dojazdu do pracy ? zwłaszcza, jeśli dojeżdżasz do niej komunikacją miejską. Ma to znaczenie przede wszystkim w dużych miastach, które stawiają na ekologię i ograniczenie ruchu samochodowego. Tak jest chociażby we Wrocławiu, w którym władze miasta rozwijają np. infrastrukturę rowerową i inwestują w komunikację publiczną. Z wrocławskiego osiedla Popowice można dojechać w każdy ważny punkt miasta tramwajem i autobusem, mieszkańcy mają blisko do jednej z większych galerii handlowych i popularnych hipermarketów, dlatego deweloperzy budują również tutaj. To miejsce, w którym możesz wybierać spośród ofert obydwu rynków. Eksperci twierdzą, że oszczędność na lokalizacji nie zawsze jest dobrą decyzją. Czas spędzony w korkach i koszty dojazdów samochodem mogą odbierać radość z wymarzonych czterech kątów. Jednak wszystko zależy od trybu życia i planów na przyszłość. Chociaż wrocławskie Jagodno nie należy do najlepiej skomunikowanych, rozwija się na nim sporo firm. Wielu ludzi w związku z tym pracuje bardzo blisko domu. Coraz więcej Polaków prowadzi własne działalności, a dojazd do ścisłego centrum traktuje okazyjnie ? wtedy mieszkanie na zielonych obrzeżach ma same zalety. Warto też wspomnieć o tym, że nowe osiedla rozbudowują się tak, by zapewnić mieszkańcom wszystko na wyciągnięcie ręki: siłownie, restauracje, fryzjerzy i kosmetyczki, przychodnie oraz apteki. Dobra lokalizacja oznacza w związku z tym miejsce, w którym możesz poczuć się komfortowo. Pamiętaj nie tylko o dokładnej analizie plusów i minusów, ale również o sprawdzeniu okolicy oraz planów jej rozwoju.

 

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!