Co to jest umowa na wyłączność z pośrednikiem nieruchomości?

21.04.2016

Agent nieruchomości może w pełni świadczyć swoje usługi tylko wtedy, gdy ma pewność, że klient zdecydował się na jego wsparcie. Odpowiednia umowa współpracy jest gwarancją dla obu stron: w oparciu o nią transakcja musi zostać zamknięta. Dowiedz się, dlaczego warto pracować z jednym pośrednikiem.

 

Umowa otwarta lub na wyłączność – sprzedając nieruchomość możesz wybrać sposób współpracy. Pamiętaj, że decydują one o tym, jaką odpowiedzialność będzie mógł wziąć na siebie agent. Biura, które oferują dokumenty z klauzulą wyłączności znają swoją skuteczność i nie obawiają się dopełniania obowiązków. Jeśli Twój agent przedstawia Ci taką umowę, to oznacza, że chce w pełni zaangażować się w Twoją sprawę i nadać jej najwyższy priorytet.

 

Broker inwestuje w Twoją nieruchomość

By zrozumieć ideę współpracy na zasadach wyłączności, trzeba znać system działania pośrednika. Skuteczna praca wymaga od niego koncentracji na nieruchomości i nakładów finansowych: promocja oferty to koszt. Może zdecydować się na nią tylko wtedy, gdy jest związany z klientem umową i ma pewność, że nie zostanie pominięty przy finalizacji. Dopełnienie punktów umowy oznacza dokładne poznanie celów klienta i wyróżników mieszkania – sprzedawanego lub poszukiwanego. Osoby, które korzystają z usług wielu pośredników, tracą ich zaangażowanie. Ogłoszenie zostaje opublikowane na darmowych portalach, gdzie czekaja na „swój dzień”. Działa to tak jak zatrudnienie kilku osób na to samo stanowisko, bez zamiaru opłacenia ich pracy.

 

Czy warto działać z jednym agentem?

Jednak takie praktyki wynikają z obaw, że jeden pośrednik nie dotrze do tak szerokiej grupy, by szybko zamknąć transakcje. W ten sposób sprzedający pozornie zwiększa szanse na prezentacje mieszkania. Tak naprawdę tylko działania promocyjne mają wpływ na widoczność oferty, a dzięki ich intensyfikacji ogłoszenie zobaczą również klienci innych biur. Tak działa również system wymiany ofert. Pamiętaj też o tym, że agent, który pracuje na wyłączność, chętnie kontaktuje się z innymi biurami. Wtedy nie są dla niego konkurencją, ale wsparciem w poszukiwaniach nabywcy nieruchomości.

 

Korzyści wynikające z umowy na wyłączność:

  • Pełne zaangażowanie pośrednika w transakcję, by klient otrzymał usługi najwyższej jakości;
  • Współpraca z innymi biurami nieruchomości: w celu dotarcia do grupy docelowej;
  • Oferta najwyższej jakości: pełna szczegółów i profesjonalnych zdjęć;
  • Intensywna promocja: wybór działań marketingowych i inwestycja w skuteczne narzędzia;
  • Zwolnienie z dodatkowych obowiązków, takich jak: rozmowy i wstępne spotkania z klientami lub biurami;
  • Pewność dotycząca formalności: pośrednik przygotuje wszystkie dokumenty i zadba o konsultacje z prawnikami;
  • Oszczędność czasu i pieniędzy: dopasowanie się do wymogów klienta i uzyskanie jak najlepszej ceny;
  • Profesjonalne doradztwo: wyjaśnienie zasadności inwestycji lub znalezienie wyjścia z trudnej sytuacji prawnej nieruchomości; doświadczony agent czuwa nad bezpieczeństwem transakcji.
  • Wybór skutecznego, pewnego biura nieruchomości: brak klauzuli wyłączności to brak presji dla pośrednika, czyli łatwiejsze rozwiązanie.

 

Umowa na wyłączność jest standardem w pracy agenta nieruchomości. To gwarancja wynagrodzenia dla pośrednika. Jednocześnie służy podniesieniu jakości usług w branży. Nie jest obowiązkiem klienta biura, dlatego często jest pomijana. W konsekwencji jedna oferta mieszkania trafia do wielu biur, a poszukujący widzą ją w kilkunastu wersjach na jednym portalu ogłoszeniu. Ważne, by poznać, jak działa i co współpraca z jednym brokerem – dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, porozmawiaj z ekspertem Bonum.

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!