5 najczęstszych błędów przy sprzedaży mieszkania

19.04.2016

Przy sprzedaży mieszkania liczy się zysk. By osiągnąć ten cel, należy przygotować odpowiedni plan. Wiadomo, że najlepiej uczy się na błędach – dlatego specjaliści Bonum wskazują częste potknięcia sprzedających. Dowiedz się, jak bezbłędnie sprzedać nieruchomość.

 

Zdjęcia, ogłoszenie, prezentacja i szybka umowa z kupującym – sprzedaż mieszkania może tak wyglądać. Jednak tylko pod warunkiem obrania właściwej drogi do celu. Zdarza się, że sprzedający podejmują błędne decyzje. Mogą one wynikać z pozornej oszczędności lub przekonania, że sprzedaż nieruchomości to prosta transakcja. To niestety może doprowadzić sprzedającego do strat. Poznaj typowe błędy właścicieli nieruchomości.

1. Brak przygotowania nieruchomości do sprzedaży

Zbyt duży pośpiech działa na niekorzyść sprzedającego. Wszyscy kupujemy oczami, dlatego nieruchomość musi zrobić wrażenie na potencjalnym kupującym. Chociaż porządek w mieszkaniu wystawionym na sprzedaż wydaje się oczywistym obowiązkiem, nie każdy się do tego przykłada. Widać to bardzo często na zdjęciach zrobionych na szybko telefonem . Poszukujący omijają mieszkania, których nie widać zza bałaganu. Natomiast rezygnacja z remontu sprawi, że nawet poważnie zainteresowany klient, użyje stanu mieszkania jako silnego argumentu w negocjacjach. Niskim kosztem można odświeżyć wszystkie pokoje, by kupujący zobaczył potencjał lokalu – dostrzeże go już na profesjonalnych zdjęciach. Eksperci zawsze dopasują zmiany na potrzeby sprzedaży do  Twoich potrzeb i do wartości nieruchomości.

 

Zobacz, jak w Bonum promujemy nieruchomości.

 

2. Niedomknięte sprawy właściciela

Oprócz porządkowania domu przed sprzedażą trzeba dopilnować wszystkich prawnych kwestii, które ciążą na mieszkaniu. To nie tylko regulacja wszystkich opłat czynszowych, ale również podatków i współwłasności. Kupujący nie zgodzą się na zakup obciążonego mieszkania, a oczekiwanie na załatwienie formalności właściciela może zwyczajnie nie łączyć się z ich planami. Dowiedz się, czy stan prawny Twojego mieszkania został uregulowany i poproś pośrednika o pomoc w tym procesie.

 

3. Za wysoka cena mieszkania

To jeden z najczęstszych błędów zarówno kupujących, jak i niektórych pośredników. Wyższą cenę właściciele zwykle podają „na wszelki wypadek”, licząc, że uda się sprzedać. Przeszacowanie wartości sprawi, że klienci będą pomijać Twoją ofertę w czasie szukania. Być może nawet jej nie zobaczą, jeśli korzystają z filtrów przy przeszukiwaniu portali nieruchomościowych.  Zdaj się na wiedzę ekspertów przy wycenie. Pamiętaj, że jeśli nie docenisz swojego mieszkania, tracisz.

 

4. Zmiany w warunkach ogłoszenia

Ten punkt może być konsekwencją poprzedniego. Gdy mieszkanie sprzedaje się zbyt długo, w pewnym momencie właściciel stwierdza, że czas na zmianę ceny. Poszukujący zwrócą na to uwagę. Jeśli mieszkanie nagle tanieje, to dla nich znak ostrzegawczy: co jest nie tak? Bywa też odwrotnie: nagle cena rośnie, gdy nieruchomość cieszy się dużym zainteresowaniem. Pamiętaj też o tym, że to, co jest napisane w ogłoszeniu, ma znaczenie dla klienta. Jeśli dowie się z niego, że meble i wyposażenie kuchni są wliczone w cenę, a na prezentacji okaże się, że wymagasz za to dodatkowej opłaty, tracisz nie tylko klienta, ale również pozycję wiarygodnego sprzedającego. Zdaj się na wiedzę eksperta. Dzięki profesjonalnej wycenie nie musisz już uciekać się do zmian, których nie tolerują kupujący.

 

5. Współpraca z kilkoma agencjami nieruchomości

W Polsce ciągle panuje przekonanie o tym, że jednym mieszkaniem powinno zajmować się kilku pośredników. Wielu sprzedających twierdzi, że to jedyny sposób na to, by ich mieszkanie dotarło do szerokiej grupy klientów. Nic bardziej mylnego: współpraca w oparciu o umowę ekskluzywną oznacza, że broker przekazuje ofertę również do innych biur. Dzięki systemowi wymiany ofert ogłoszenie zobaczą również agencji konkurencji, szukający mieszkania dla swoich klientów. Jeśli zdecydujesz się na wyłączność, Twój doradca może skupić się w pełni na działaniach dla Ciebie. To dlatego, że dajesz mu gwarancję, że może prowadzić transakcję do skutku.

 

Te pięć punktów łatwo wyeliminować już na etapie przygotowania nieruchomości do sprzedaży i tworzenia planu działań. Ogłoszenie, które odpowiada na potrzeby zainteresowanych, podkreśla zalety i nie ukrywa wad to kolejny punkt. Dzięki ekspertom budujesz swoją wiarygodność i osiągasz cel: szybką i zyskowną sprzedaż.

 

Porozmawiaj z ekspertami Bonum Nieruchomości
– jesteśmy do Twojej dyspozycji.

file
POWRÓT
Udostępnij tekst znajomym!